Soulad s minulostí: Jak pomocí psaní deníku dojít k odpuštění?

Odpuštění journaling

V tomto článku bych se ráda věnovala tématu, které může pro mnohé představovat výzvu, ale zároveň přinést velké osvobození – odpuštění. Často nás pronásledují nepříjemné události a křivdy, ať už ze vzdálené minulosti, či z dnešního rána, bránící nám v plném prožívání života v přítomnosti. Zaměřím se na perspektivu odpuštění a osvobození se od břemen, která nás stahují dolů. Bez ohledu na to, zda je odpuštění směřováno k druhým či k nám samým, přináší velkou úlevu. Musím ale podotknout, že tento proces může být velmi náročný, zejména po emocionální stránce a neměl by se uspěchat. Pojďme společně prozkoumat, jak můžete využít journaling neboli psaní do deníku, k dosažení této osvobozující transformace a docílit tak postupně odpuštění. Můžete si vyzkoušet rituál odpuštění pomocí neodeslaného dopisu, nebo si zvědomit rodinné vzorce.

Odpuštění není signál slabosti, naopak

Odpuštění není znamení slabosti. Naopak. Je to mocné rozhodnutí postavit se na vlastní stranu a osvobodit se od toho, co nás zatěžuje. Nejprve se podívejme na to, co to odpuštění vlastně může znamenat. Podle mě je to síla, která nás osvobozuje od pout minulosti a otevírá cestu ke zdraví a štěstí. Když někomu neodpustíme, držíme naší duši v okovech minulosti. Tyto nevyřešené emoce nás mohou táhnout dolů a tvořit negativní vzorce v našem životě. Odpouštění však není o souhlasu s tím, co se stalo. Spíše je to o tom pustit otěže a uvolnit se od tíhy, kterou nám naše minulost přináší.

Pro mnoho lidí je odpouštění komplexním procesem. Držet sebe a druhé v zajetí nepříjemných vzpomínek může vytvářet horké emoce, které nás omezují v našem každodenním životě. Neodpustit může být srovnatelné s tím, když držíme v ruce horký uhlík a očekáváme, že druhý bude trpět. Zkuste si tu situaci představit – držíte v rukou horký uhlík, ale zároveň čekáte na pocit úlevy. Realita je ale taková, že vás to hodně pálí a tímto činem ubližujete vlastně pouze a jen sami sobě. Jediný, kdo trpí, jste v tomto případě vy samotní. Ráda bych ale zmínila jedno důležité uvědomění, a to, že odpuštění není signál slabosti. 

Journaling jako cesta k odpuštění

Journaling nám v případě práce na odpuštění může pomoci prozkoumat a zpracovat naše pocity ohledně toho, co se nám přihodilo. Když píšeme, dáváme slova nad naše emoce, což nám umožňuje lépe jim porozumět a osvobodit je. Sepsání svých myšlenek a pocitů do deníku může být výjimečným způsobem, jak prozkoumat hloubku našeho neodpuštění a začít proces zpracovávání. Jednou z účinných forem journalingu je psaní neodeslaných dopisů. Patří k mým oblíbeným a ráda bych vám ji představila konkrétně na případě zmíněného uvolnění napětí. V těchto dopisech můžeme svobodně vyjádřit své pocity, myšlenky a odpustit těm, kteří nás možná zranili. Tento proces nejenže umožňuje vyjádřit, co cítíme, ale také poskytuje prostor pro osobní uzdravení. My se teď společně podíváme na to, jak takový dopis odpuštění můžete zkusit napsat.

Oslavme moc odpuštění s rituálem neodeslaných dopisů!

Připravila jsem pro to výjimečný rituál odpuštění, jehož pomocí zkusíte zpracovat své emoce a trápení, ale zároveň to, co napíšete, nikdy nebude odesláno svému příjemci. Tento magický rituál vám umožňuje uvolnit ve vás nahromaděné závažné emoční prvky, přijmout minulost a posílit vaší vnitřní sílu. Pomůže vám nechat minulost minulost a jít volně dál.

Co budete potřebovat?

  • Papír a tužku pro psaní neodeslaného dopisu.
  • Vonnou svíčku pro atmosféru klidu a důvěry (udělat si příjemnou atmosféru je velmi žádoucí)
  • Místo s vodním prvkem jako je jezero nebo řeka, ale postačí i vana s teplou vodou.
  • Hudbu, která vám pomůže se uvolnit a naladit na energii rituálu.

Rituál Odpuštění

Jste připraveni?

Jdeme na to:

1. Začněte tancem nebo meditací, abyste uvolnili mysl i tělo. Nadechněte se a zhluboka vydechněte. Tím se zbavíte napětí.

2. Připravte si psací materiály a můžete začít psát neodeslaný dopis sobě, nebo někomu jinému, komu potřebujete odpustit. Věnujte se svým pocitům, emocím a mluvte k nim pomocí svého nitra. Zkuste se tomu opravdu otevřít a napsat vše, co vás v té souvislosti napadne, i když to může působit všelijak, nebo že to s tím nesouvisí. Opak je pravdou.

3. Až bude dopis hotový, je dobré si jej nahlas, nebo v duchu znovu přečíst. Uvědomte si sílu slov, a jakou mají moc, uvolnit vaše uzamčené emoce. Dopřejte si prostor.

4. Doporučuji vám se poté přesunout se na místo s nějakým vodním prvkem i s dopisem, který jste napsali. Můžete ho spálit, aby se symbolicky uvolnilo vše, co již nepotřebujete. Nebo jej položte na hladinu vody a sledujte, jak odplouvá pryč, nebo se rozpouští ve vaně. Já osobně ráda házím takové vzpomínky do řeky Sázavy, protože její proud je silný a vše odnese. Zároveň je procházka skvělým způsobem pro zlepšení naší psychiky.

5. Udělejte si chvilku na závěrečnou meditaci, nebo jednoduše seďte v tichu a naslouchejte svému srdci. Co cítíte? Co se právě teď stalo?

Nezapomeňte si své pocity zapsat do deníku.

Uvolnění odpuštěním je jako dar sobě i druhým. Rituál odpuštění s neodeslanými dopisy je magický způsob, jak uzdravit staré rány a otevřít dveře pro nové začátky. Ať už se rozhodnetesvůj dopis spálit spálit, nebo jej pustit do vody, důležité je, že jste prožili tento rituál s plnou pozorností.

Nezapomeňte si své pocity zapsat do deníku.

Journaling prompts, neboli deníkové otázky, které lze využít:

  • Jak se nyní cítím?
  • Jak je to jiné, než před rituálem?
  • Co jsem pustil/a pryč?

A nechte v sobě vše, co jste zažili, rezonovat.

Dejte si občas prostor, abyste si zvědomili, co vás tíží, a přijali tyto vlivy.

Ráda bych se ještě krátce zamyslela nad významem a vlivem negativních vzorců v naší rodové linii. Často neseme tíhu událostí, vztahů a situací, které se udály v naší rodové linii, což může formovat naše vlastní životy a vztahy. Dejte si občas prostor, abyste si zvědomili, co vás tíží a přijali tyto vlivy.

Zkuste se zamyslet nad tím, co konkrétně ve vaší rodinné historii pociťujete jako tíživé. Může to být opakující se vzorec, nebo událost, která ovlivnila více generací. Možná jsou to nevyřešené konflikty, tajemství, či nesplněné touhy. Možná je to způsob, jakým byste se měli podle ostatních chovat, nebo věty, které slýcháváte od svých nejbližších na svou osobu.

Není vždy příjemné nad tímto polemizovat, ale žádoucí je to rozhodně. K tomu vám pomůže například volné psaní, neboli free writing.

Je dobré si tyto vzorce zvědomovat, časem i přijmout a otevřít se vašim pocitům. Není třeba hledat vinu, ale spíše pochopit, jak tyto vzorce ovlivňují váš život a rozhodnutí. Journaling může být mocným nástrojem pro prozkoumání těchto témat a hledání vaší cesty k uzdravení. Tou může být osobní výzva k uvědomění si různých situací, přijetí a pozvolnému uvolnění toho, co vás může omezovat v osobním rozvoji. Připravte se na cestu k vlastní transformaci a odpuštění, která vám může otevřít dveře k novým začátkům pomocí psaní. Tento proces může trvat delší dobu, ale rozhodně stojí za to uvolnění a svobodu, které přijdou. Dalo by se to přirovnat k tomu, když stojíte na vrcholku hory a konečně můžete volně dýchat čerstvý vzduch bez omezení.

Cesta k hlubšímu já pomocí psaní deníku

Pokud vás toto téma zajímá více, momentálně ve skupině Pojď si psát deník, probíhají tematické týdny v souvislosti s odpuštěním. Další témata můžete dohledat v průvodcích skupiny a že jich není málo. Přidejte se a užijte si další praxi, inspiraci a journalingová cvičení zaměřená na vnitřní klid a transformaci. Nebo se propojme i třeba pomocí fan page Deníkování. A jestli cítíte, že chcete jít hlouběji ve své vnitřní transformaci, a toužíte po změně, v kurzu Cesta k hlubšímu já pomocí psaní deníku, se mnou můžete projít šesti tématy osobního rozvoje (sebepoznání, sebeláska, vděčnost, sny a cíle, seberozvoj a kreativita) a pojmout svou transformaci komplexně. Těším se na vás. Více o kurzu zde. Kurz začíná již na začátku března 2024, tak ať vám neuteče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílet:

Další články