V dnešní uspěchané době, kdy se často ztrácíme v rychlém tempu života a povinností, existuje způsob, jak se spojit s vnitřním já a najít klid v každodennosti. Rituálnost se stává moudrým průvodcem na cestě k hlubšímu sebepoznání a vnitřnímu klidu. V tomto povídání získáš náhled od ženy, která se tématu rituálů intenzivně věnuje. Veronika Lančaričová je mentorkou a průvodkyní pro ženy, které touží znovuobjevit krásu a sílu rituálů v každodenním životě a osvojit si ji praxi. V rozhovoru zjistíš, jakým způsobem mohou rituály obohatit také tvůj život a přinést do něj vědomou přítomnost. Můžeš se také inspirovat, jak může být psaní deníku samotným rituálem, propojeným s hlubokým vnímáním sebe sama.
Když nějakým rituálem provázím, cítím se jako doma…
V širokém okruhu lidí, zejména žen, je tvé jménem propojené s rituály. Co pro tebe osobně tento pojem znamená?
Záleží na tom, o jakém druhu rituálu se budeme bavit. Kažodenní rituály se například od přechodového, který je celkově delší, značně liší. Ale obecně jsou pro mě rituály velké požehnání mého života a obrovský dar. Když nějakým rituálem provázím, cítím se jako doma, jako bych to vše důvěrně znala a jen se k tomu vracela. Oprašuji dávnou moudrost. Sama se během rituálu dostávám do speciálního vnitřního prostoru. Slyším hlas uvnitř sebe, který mi našeptává, co je potřeba říct, co dělat a na co se zaměřit. Úplně se odevzdávám a nechávám se vést. V tomto stavu vždy pociťuji onu magičnost života, kterou můžeme právě skrze rituály prožívat. Můj život je díky tomu o tolik bohatší a krásnější. Jsem moc šťastná, že tento pocit mohu předávat a prožívat společně s dalšími ženami.
Co tě vedlo k vytvoření projektu Boho žena, ve kterém provádíš ženy rituály, tvoříš kurzy a učíš je napojit se na sebe. Kdy se tvé představy začaly měnit v realitu?
Musím přiznat, že hlavním impulsem pro vznik projektu byl smutek a pár dalších negativních emocí z toho, jak se my ženy samy k sobě chováme. Máme totiž tendenci vidět v jiných ženách to dobré, ale u sebe to přehlížet. Srovnáváme se, máme pocit, že ostatní jsou lepší, krásnější, štíhlejší, šťastnější a schopnější. Doplnit si můžeme ještě stovky přídavných jmen. Stavíme je na pomyslný piedestal a vzhlížíme k nim. Mám ale zkušenost nejen u sebe, ale i u jiných žen, že když podobné pocity dokážeme využít pozitivně a energii obrátíme směrem do tvoření, může vzniknout něco velmi hodnotného. A tak tomu bylo právě v případě projektu Boho žena. Bylo pro mě důležité vytvořit něco čistě ženského, co obrátí naši pozornost zpátky k nám samotným. Tento projektpomáhápostavit na piedestal sebe samu, jako ženu.
Provádíš a vedeš ženy k různým rituálům a prožitkům. Jakým způsobem je sama praktikuješ? Prozradíš mi tvůj oblíbený?
Přiznám se, že to, jaký je můj oblíbený rituál a který zrovna více praktikuji, se u mě v životě proměňuje. Rituály jsou v mém životě již od roku 2009 a to je už hezká řádka let. A tak se mými favority vždy stávaly takové, které jsem aktuálně ve svém životě nejvíce potřebovala.
Pro mě osobně je mým osobním rituálem psaní deníku. Jak journaling, neboli metodu psaní deníku pro seberozvoj a hledání svého já, vnímáš ve spojení s rituály ty?
Já také psaní deníku doporučuji jako součást menších rituálků. Popisuji v nich návody, jak konkrétně s deníkem pracovat, nebo jak a jaký deník si vytvořit jako jejich součást. Konkrétně o tom učím a inspiruji ve dvou menších online kurzech, a to Magický den, v němž se zaměřuji na každodenní rituály a pak o Rituály novoluní a úplňků o lunárních rituálech.
Zapisuji si přání ve svém životě, co chci zlepšit, za co jsem vděčná
Píšeš, nebo jsi někdy psala svůj deník?
Ano, milovala jsem psaní již odmala. V pubertě se to změnilo na online deníček a vedla jsem si blog. Později, když mi bylo osmnáct let a žila jsem tehdy dva roky v maringotce na samotě u lesa, kde se začal psát i můj příběh s rituály, jsem si psala deník každý den. Pomáhalo mi to překlenout dobu, kdy jsem zde byla sama. Můj tehdejší partner jezdil pouze na víkendy. Později jsem tyto deníky dala nahlédnout i své rodině a rodině svého partnera, kteří se stále ptali, co tady vlastně celé dny dělám. A nyní, v dospělosti, mám takový jeden deník, který nazývám jako seberozvojový. V něm si píši vše, co mě napadá. Zapisuji si přání ve svém životě, co chci zlepšit, za co jsem vděčná apod. A pro svou rodinu tvořím také fotoalba, která považuji za takovou jinou formu deníkování.
V roce 2022 jsi otevřela Rituální školu s velkým důrazem na to, jak sama zmiňuješ, aby si každá „ritualistka“ vše vyzkoušela v praxi. Co ženy můžeš v tomto studiu naučit a jakou formou? Pro koho je škola vhodná?
Školu jsem otevírala a vedla společně s Markétou Van Prchalovou, která je mou oblíbenou rituální spolulektorkou. Máme toho již hodně za sebou, a věřím, že ještě více před sebou. První ročník této školy byl jedinečný i v tom, že jsme nevěděly, kdy a jestli budeme otevírat další. Samozřejmě bychom si to přály. Tato škola je vhodná pro ženy, které chtějí získat větší praxi ve vedení a provádění rituálů a není podmínkou, že do budoucna chtějí být „profesionálními ritualistky“. Rituální škola je edinečná a specifická v tom, že teorii ženy učíme online, abychom společný čas naživo mohly jít jen do praxe a vše se v praxi mohly učit, zkoušet si to. To byl i důvod, proč jsem tento koncept vymyslela. Když jsem se kdysi rituály učila já, hodně času výuky zabralo vysvětlování teorie a na praxi už prostor moc nebyl. Učila jsem se vše až poté sama, ve své praxi. A to jsem chtěla změnit. Aby už to „naše ženy“ uměly a měly bezpečný prostor, kde mohou vše zkoušet, dostat zpětnou vazbu a vychytat případné nedostatky a chyby, než se vrhnou na svou praxi.
Sestavuji a vytvářím rituály tak, aby nám sloužily dnes
Připadá mi, že mnoho lidí se z uspěchané doby chtějí navracet k různým tradicím a odpočinout si od moderní doby. Ženy se vrací k rituálnosti a vnímají, že se potřebují více propojit sami se sebou a svou energií.
Souhlasím, že to tak je. Miluji moderní způsob života a jsem vděčná za všechny vymoženosti a možnosti, které dnes máme. Ale často vlivem velkého shonu a tlaku na výkon začínáme přicházet na to, že nám něco chybí a začínáme hledat, jak bychom mohly obohatit náš život, dát mu smysl, větší hloubku a prožitek. A to nám umožňují právě rituály. V mém podání to není o přesném napodobování toho, jak se to kdysi dělalo, což už na sto procent stejně nemáme možnost zjistit. Není to ani o napodobování rituálů, které se praktikují v jiných kulturách. Sestavuji a vytvářím rituály tak, aby sloužily nám dnes, v moderní době a moderním ženám. Pro každou ženu ten návod a postup bude jiný. Proto ale nabízím široké portfolio mých služeb o různých druzích rituálů. Aby si každá žena našla to, co ji zrovna láká a co potřebuje. Hodně inspirace lze nalézt přímo na mých stránkách a hlavně také na Instagramu, který je mým nejoblíbenějším komunikačním kanálem. Obsah sítí přizpůsobuji aktuální tématice a obdobím v rámci roku, které jsou inspirované tzv. Kolem roku
Velice mě zaujalo, když jsem o tobě zjistila, a sama jsi to už také zmínila, že jsi strávila dva roky v maringotce. Jak si k tomuto rozhodnutí dospěla? Co tě k němu vedlo a hlavně, co jsi tímto odlišným způsobem bydlení a stylem života získala?
Wow. Tak tahle otázka by vydala na knihu. Do maringotky jsem se přestěhovala ve svých osmnácti letech po maturitě. Pořídili jsme si ji s mým tehdejším přítelem. Stála na pozemku, kde jsme si do budoucna chtěli postavit přírodní dům. Takže to nebylo tak, že jsem se přestěhovala, aby se ze mě stala cirkusačka, jak mnoho lidí z mého okolí dodávalo. Ráda se na toto období svého života ohlížím a myslím, že z něj budu čerpat napořád. Dalo mi to hlavně velmi silný vztah a propojení s přírodou. I když jsem do té doby žila na vesnici, tak takto intenzivně v přírodě, jako když jsem pobývala v maringotce, jsem nikdy předtím nebyla. Trávila jsem v ní čas v podstatě od rána do večera. Měla jsem možnost zažít si pomalost a mít čas zkoumat, pozorovat přírodu v rámci každodenního proměňování. Starala jsem se o velký pozemek, přes dva hektary, na který jsem sadila spoustu keřů, stromů, zeleniny. Kosila jsem trávu, sbírala bylinky a podobně. A právě tam se začal psát můj příběh a propojení s cykly přírody a odlišnou energií v rámci celého roku. A také s rituály.
Na svém kontě máš dvě vydané knihy. Obě se zabývají menstruací z pohledu 21. století a oslavou Menarche. Myslím si, že toto téma se v poslední době hodně otevírá a ženy se chtějí vracet sami k sobě, a znát svůj cyklus a využívat jej v běžném životě pro svou potřebu. Co bych podle tebe měla v tomto ohledu předat své dceři?
Ano, knihy vznikly díky tomu, že jsem v rámci výcviku ritualistek zkoumala období menarché a rituály s nimi spojené. A také zejména díky mému pracovnímu propojení s Ilonou Bittnerovou. Úzce jsme spolupracovaly šest let. Psala jsem blogové články na téma ženského zdraví a menstruace, radila ženám s tématikou menstruace a menstruačních pomůcek, ale také rozjížděla pražský obchod. To nejdůležitější, co můžeme předat svým dcerám je vědění o tom, že svému tělu můžeme rozumět, když mu začneme více naslouchat. Také že je třeba o své tělo pečovat a starat se o něj. Menstruace je přirozená součást plodného období žen. To je asi to nejdůležitější, abychom si všechny uvědomily.
Věnuješ se i vědomému podnikaní. Co si pod tím mohu představit? Přiblížíš mi, o co jde?
Vědomé podnikání je o tom, že si uvědomujeme principy a mechanismy, které na nás a výsledky našeho podnikání mají také vliv. Je to například náš mindset, přesvědčení o sobě, o podnikání, práci či názory o penězích. To, co si k tomuto tématu neseme hluboko v našem nitru, co se tradovalo v naší rodině a podobně. Takže aby se našemu podnikání mohlo dařit, je potřeba pracovat a posouvat se jak na těch vnějších, tak také vnitřních faktorech. Tato tématika je pro mě skvělým balancem a doplněním k rituální tématice. Považuji ji za činnost, která je hodně spojená s elementem vzduchu. Podnikání a práce na počítači je zase záležitost elementu země. Proto ráda říkám, že díky svému projektu stojím pevně nohama na zemi a zároveň hlavou v oblacích. Tam, kde se dějí zázraky. V rámci online podnikání jsem spolupracovala s celým týmem, kdy jsme ženám pomáhali automatizovat online podnikání díky takzvaným funnelům. Já jsem měla na starosti tvorbu webových stránek a vizuál. Běžně ve své praxi a svým klientkám pomáhám také s texty na web a řešíme i další strategie a postupy v podnikání. Tím, že podnikám už mnoho let, a mnoho let to byla hlavně one woman show, tak toho hodně umím. Musela jsem se to naučit. Díky tomu toho mohu dnes využít a předávat dál.
Na čem momentálně pracuješ a na co se můžou ženy, které zaujalo tvé poselství, těšit?
Letošní rok jsem byla hodně pilná. Vzniklo toho dost a ještě také vznikne. Mám nové dva menší online kurzy Magický den o každodenních rituálech a Rituály novoluní a úplňků. Na podzim spustíme společně s Markétou Van Prchalovou online mentoringový program s názvem Základy spirituálního podnikání pro ženy. V mezičase budu tvořit online program Magický rok 2 a Magický rok 1 bude dostávat nový kabátek. Plánuji také tvořit obsah do nového Rituálního klubu, který funguje na bázi online měsíčního členství a přináší pravidelnou dávku rituální inspirace.
Kdybys mohla každé ženě předat jen jednu zásadní myšlenku, poselství. Co by to bylo?
Aby věřila, že vše je možné. Vše co si přeje, si splnit může. Je jen důležité překonat případný strach a jít za svým snem.
Veronika Lančaričová (1990*) je úžasná žena, která svůj život zasvětila rituálům a cyklům, spojených s proměnlivostí přírody. Kromě dvou knih, které napsala o ženské menstruaci, je zejména autorka projektu Boho žena, ve kterém provádí ženy různými rituály. Je tvůrkyní onlinových programů pro všechny, kteří si přejí osvojit rituální praxi a přenést ji do svého života, například Magický den, Rituály novoluní a úplňku, Magický rok nebo Magický život. Rozhodně to ale není vše, co tvoří. Více o kurzech, rituálech a dalších projektech se dozvíš na Veroničině webu.
Pokud se chceš o psaní deníku, jako rituálu a seberozvojové metody dozvědět více, přidej se do skupiny na FB Pojď si psát deník, kde nalezneš další inspiraci o tom, co psát a jak se posunout. A pokud chceš začít hned, stáhni si 30 sebeláskových journaling prompts, neboli deníkových otázek zdarma, které tě začátkem psaní provedou.