Objev svůj potenciál: Psaní deníku, jako cesta k sebepoznání

denikovani psani deniku web

Už jsi někdy slyšela o journalingu? Možná ti to zní jako další moderní trend, ale ve skutečnosti jde o mnohem více. Zajímá tě, co se pod tímto slůvkem skrývá? Je to psaní deníku, ale možná ne tak, jak ho znáš z dětství. Journaling je mocný nástroj sebepoznání, průvodce při tvé cestě k sebelásce a seberozvoji. Přečti si článek, a dozvíš se, co vše v sobě tento pojem skrývá, co ti může nabídnout a jak si začít psát deník, aby tě psaní dovedlo k tvým snům a cílům.

Co to journaling vlastně je?

Nejdříve začneme od začátku. Co to journaling vlastně je? Je to způsob psaní, při kterém pravidelně zaznamenáváš své myšlenky, pocity a zkušenosti do deníku. Zápisky v něm ti slouží jako velmi cenný nástroj pro sebereflexi, sebeobjevování a osobní růst. Existuje mnoho způsobů, jak do deníku psát a pomocí různých praktických cvičení můžeš prohloubit vztah sama se sebou, ukotvovat se, uvolňovat či řešit záležitosti, které tě trápí.

Rozdíl mezi journalingem a klasickým psaním deníku

Hlavní rozdíl mezi journalingem a klasickým psaním deníku, je účel a přístup. Journaling je zaměřen na sebepoznání, osobní růst, rozvoj a využívá strukturovaných cvičení, otázek (neboli journaling prompts) a technik. Oproti tomu klasické psaní deníku je spíše volnější a slouží jako místo pro vyjádření emocí a zaznamenávání každodenních zážitků. Oba způsoby se v určitém bodě mohou prolínat, ale jak jsem psala výše, jde hlavně o účel. Díky journalingu se můžeš v životě podstatně posouvat kupředu, cíleně se věnovat tématům, které tě vedou tam, kam chceš. Journaling ti pomůže poznat to, co sama chceš, po čem toužíš. Navede tě k akčním krokům, díky kterým si své sny a pány začneš plnit.


„Všechny odpovědi, které hledáme,
jsou již uvnitř nás samotných.
Musíme se jen odvážit podívat do svého nitra.“
Ralph Waldo Emerson

7 důvodů, proč je dobré začlenit psaní do svého každodenního rituálu

Journaling má mnoho výhod a přínosů. Ty nejdůležitější jsem ti sepsala, abys viděla, jak ti může být psaní deníku nápomocné a proč se do něj vlastně pouštět.

Tady je 7 důvodů, proč je dobré začlenit psaní do svého každodenního rituálu:

 • Uvolnění mysli: Journaling  je skvělý způsob, jak si odpočinout od běžných starostí a vypustit myšlenky z hlavy na papír. Při psaní se můžeš uvolnit a najít vnitřní klid.
 • Sebepoznání: Journaling  je cesta k objevování sebe sama. Když si dáš prostor pro psaní, můžeš lépe rozumět svým pocitům, myšlenkám a potřebám. Získáš hlubší pohled do svého vnitřního světa.
 • Rozvíjení kreativity: Journaling  tě vede ke kreativnímu projevu. Můžeš se vyjádřit pomocí básně, příběhů, deníkových zápisů nebo tvořivými obrazy. Nech volně proudit svou fantazii a budeš možná překvapená, co objevíš.
 • Uchování vzpomínek: Journaling je možnost, jak si zaznamenat vzpomínky, dojmy a události. Vytvoř si svůj osobní životopis a později se s radostí podívej zpět na všechny tvé vzpomínky, které sis uložili na papír.
 • Práce s emocemi: Journaling  ti umožňuje vyjádřit své emoce. Bez ohledu na to, zda jsi šťastná, smutná nebo v rozpacích, ti psaní poskytuje prostor pro vyjádření a prožití emocí.
 • Plánování a cíle: Journaling je účinným nástrojem pro plánování a dosahování cílů. Zaznamenávání svých snů a plánů na papír si dáváš jasný obraz toho, kam směřuješ. Deník ti pomáhá zaměřit se na důležité kroky, které je třeba podniknout.
 • Sounáležitost: Díky journalingu můžeš poznat nové lidi, nové inspirace, třeba jako ve skupině Pojď si psát deník, kam se můžeš přidat a kterou jsem pro tento účel vytvořila.

Journaling prompts

A jak se pustit do psaní deníku hned teď? Existuje mnoho způsobů, jak journaling praktikovat. Jedním z nejsnadnějších a nejpoužívanějších způsobů je užití journaling prompts, neboli deníkových otázek. Ty mohou být obecné nebo specifické. Mají za účel podpořit tě v procesu sebereflexe a vést k zamyšlení. Můžeš je použít jako nástroj k sebevyjádření, aby sis ujasnila své myšlenky a pocity, k rozvoji tvé kreativity nebo jako prostředek k rozvíjení nových myšlenek a nápadů. Stačí si vzít deník, tužku a napsat si otázky, na které si odpovíš.

Příklad journaling prompts, které můžeš hned zkusit:

 • Jak se dnes cítím?
 • Co si nejvíc momentálně přeji?
 • Čeho bych chtěla v životě více a jak toho mohu dosáhnout?
 • Jaký malý krok mohu podniknout k tomu, abych byla blíže ke svým cílům?
 • Co jsem se dnes naučila?

Zaujal tě journaling?

Zaujal tě journaling? Tak neváhej a začni objevovat sílu psaní deníku. Můžeš začít překonávat výzvy, objevovat nové perspektivy a vytvářet hluboké sebepoznání. Tvoje deníkové stránky jsou místem, kde můžeš být upřímně sebou a najít vnitřní klid a radost ve svém každodenním životě. Najdi sebe samu ve svých myšlenkách a nech svou osobnost vyplout sebevědomě napovrch.

Pokud máš chuť, přidej se do Facebookové skupiny „Pojď si spát deník“, kde se journalingu věnujeme prakticky. Najdeš tam mnoho journalingových cvičení, inspirace a videa. Nedílnou součástí je i skvělá komunita žen, co také rády píšou deník, tak na své cestě za sebepoznáním nebudeš sama. Na cokoliv se můžeš ve skupině zeptat a nic ti nebrání, pustit se do psaní deníku už teď. Vyzkoušíš to? Těšíme se na tebe.

2 komentáře

 1. Milá Leni, děkuji za tak cennou “exkurzi” do krajiny deníkování. Vůně papíru a krásné propisky, to je moje. Děkuji, že dáváš mému psaní novou hloubku, mám teď o mnoho více důvodů si z občasného psaní udělat pravidelný seberozvojový rituál. Těším se, co dalšího budeš přinášet, už nyní vnímám, jak moc hodnotné to pro mě je. Lucka

  1. Děkuji ti Luci, za tak krásná slova. Jsem ráda, že je ti můj článek přínosný a že v něm nacházíš zajímavé informace.
   Krásný den
   Lenka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílet:

Další články