S Literární parťačkou o psaní, inspiraci a deníku: Rozhovor s Markétou Zaoralovou

o psaní s literární parťačkou

Vstupte do světa slov a příběhů s Markétou Zaoralovou, známou jako Literární parťačka. V tomto rozhovoru odhaluje svou vášeň pro psaní, pro betačtení, lásku k literatuře a cenné rady pro budoucí spisovatele. Markéta sdílí své zkušenosti a poznatky, od mateřství až po podnikání, které jí vedly k tomu, že se stala pomocníkem ostatních začínajících autorů v literárním světě. Ponořte se do inspirace a objevte, jaké tajemství se skrývá za vznikem příběhů a knih a jakým způsobem k tomu Markéta využívá svůj deník.

Ze všeho nejdůležitější je pro mne individuální přístup

Mám velkou radost, že tě mohu, Markét, vyzpovídat a hned na začátek by mě zajímalo, co to vlastně znamená Literární parťačka? Přiblížíš mi tento pojem, kterým se prezentuješ?
Moc děkuji za příležitost poodkrýt tajemství psaní deníku a jeho význam pro tvůrčí psaní.
Na sítích se prezentuji těmito dvěma slovy a jsou přesně tím, čím se zdají být. Jsem průvodkyně v literárním světě, parťákem, který podpoří na cestě za napsanou knihou. Ze všeho nejdůležitější je pro mne individuální přístup, protože každý spisovatel a jeho příběh je jedinečný. Tudíž budu přesně tím, čím Vy potřebujete, abych pro Vás byla.

Od kdy jako Literární parťačka působíš a kdy tě napadl tento nápad, že budeš pomáhat ostatním s psaním?
Přesně pod tímto názvem působím teprve od podzimu loňského roku, ale o literaturu – psaní a knihy – se zajímám od malička. Někdy během prvního mateřství jsem objevila betačtení a pak jej na dlouho zase pověsila na hřebík. Při druhém mateřství jsem se k němu vrátila, ale všimla jsem si, že jsem dokázala autorům dát již mnohem více. Že by se zde zúročily mé mateřské zkušenosti?  A tak jsem se rozhodla, že mohu být i parťákem při psaní, a nejen lepší betačtenářkou. Vypravěči potřebují někoho, kdo poslouchá jejich příběh a co je lepší než posluchač, který dá i zpětnou vazbu tak, ať můžete svůj příběh vylepšit, dá podporu a motivaci, pokud ji potřebují, nebo se bude ještě více podílet na vzniku knihy. Jako Literární parťačka můžu dávat i nějaké úkoly, které poskytnou jiný úhel pohledu, na to co zrovna při psaní autoři řeší.

Od kdy se zajímáš o psaní a co nejraději píšeš?
O psaní se zajímám snad odjakživa. Jako malá jsem ráda psala básně, milovala slohovky ve škole. Pak v pubertě přišly první příběhy a první blog. Sen psát jsem měla, ale na dlouho jsem ho uložila někam do truhly a zahodila od něj klíč. Ta touha ve mně ale nevymizela. Vrátila jsem se k němu v době, kdy jsem byla podruhé na rodičovské dovolené. Splnila jsem si sen psát do časopisu a vlastně i správa mých sociálních sítí pro mé sledující je psaní. Já moc ráda píšu všeobecně a ani nestíhám vše, co bych psát chtěla. Hlavu mám plnou příběhů. Nejraději mám fanfikci na své oblíbené fantasy a sci-fi příběhy. 

Je veřejným tajemstvím, že jsem vášnivá milovnice fantasy.

Máš doma nějaký šuplík, přeplněný stohy příběhů, básní a poznámek, nebo máš vše ukázněně v počítači, urovnané a připravené k čerpání inspirace?
Už nějakou dobu bojuji se svým minimalismem, takže těch stohů zase tolik není a hodně věcí si nosím pouze v hlavě. Něco ze své tvorby mám v počítači a část v sešitcích. Nejsem zastánce volně se povalujících papírů. V tomto ohledu jsem asi hodně puritánský umělec.

Tvojí vášní jsou knihy, to vím a je to jasné z toho, co děláš. Ale máš vůbec při své profesi čas číst to, na co máš chuť zrovna ty? Již jsi zmínila, že děláš tzv. betačtení. Jak to máš momentálně se čtením pro tvou zábavu a odpočinek?
Čas na to číst, co chci, si určitě udělám. Je to pro mne hodně důležité. Navíc si projekty hodně vybírám, takže často pracuji na něčem, co bych si i tak přečetla. Momentálně dělám třeba betačtení fantasy románu, což je moje srdeční záležitost, který jeho autor označuje ještě navíc slovem perverzní a musím mu dát za pravdu. Moje oblíbená Píseň ledu a ohně se může jít zahrabat. Tady je to drsné hned od prvních písmenek.  Jinak já využívám každou volnou chvilku ke čtení, bez knihy nevyrážím z domu. Hodně čtu u jídla, při cestování a na hřišti, pokud mě zrovna nepotřebují děti nebo na něčem zrovna nepracuji.

Pro tvůrčí psaní je velmi hodnotné číst co nejvíc, to je pochopitelné. Knihy slouží jako zdroj inspirace pro kreativitu, zároveň se od autorů můžeš dost naučit.  Kolik knih přečteš, řekněme měsíčně či ročně? A co si nejčastěji vybíráš?
Máš pravdu, že čtení knih může velmi přispět k tomu, že budeš lepší spisovatel. Je to ale jen jeden pilíř. Skvělé a inspirativní knihy si vzájemně doporučujeme každou středu v mé facebookové skupině Kreativní písárna a na mém blogu mám dvoutýdenní rubriku s názvem Knižní doporučenka, ve které střídám knihy příběhové s naučnými a rozebírám krátce v článku. Knihy, které přečtu, ale nepočítám, takže na část tvé otázky nedokážu odpovědět. Na tu druhou ale určitě ano. Je veřejným tajemstvím, že jsem vášnivá milovnice fantasy. Nejčastěji si vybírám young adult, takže mne často najdete v knihovně či v knihkupectví u regálů pro teenagery.

Když chce někdo psát, je fajn prostě začít.

Prozradíš mi, kdo je tvůj nejoblíbenější autor a proč? Vím, že je na tuto otázku nemožné odpovědět. Tak to alespoň zkus a změním to na tři autory. To by už mohlo jít lépe, co myslíš?
Nedokážu říct, kdo je můj nejoblíbenější autor, ale spisovatelským vzorem je mi G. R. R. Martin, který napsal Píseň ledu a ohně. Pak mne hodně bavila série Škola dobra a zla od Chainaniho a do třetice všeho dobrého a zlého bych zmínila nedávno objevenou Hannah Whitten, od níž jsem četla dark fantasy duologii z Divého lesa.

Vrátím se ještě k Literární parťačce. Jaké nejdůležitější rady, podle tebe, bys mohla teď poradit čtenářkám, co chtějí napsat a publikovat knihu. Jak mají začít a na co si dávat pozor?
Tohle je trochu složitá otázka, i když se tváří navenek strašně jednoduše. Na druhou stranu proč si to dělat složité, že ano. Když chce někdo psát, je fajn prostě začít. Ten zbytek se může učit po cestě. Na té si musí ujasnit, proč píše, aby měl motivaci i v období, kdy se mu zrovna moc psát nechce, kdy má čas psát, jak se mu píše nejlépe apod. Určitě je dobré nezanedbat i rady zkušenějších a také znalosti knižního trhu. Často se stává, že nadšení autoři dělají tu chybu, že jakmile dopíší dílo, pošlou jej rovnou do nakladatelství. Přitom takové dílo ještě není hotové. Nebo si špatně vyberou nakladatelství. Tady je skvělé sledovat ediční plány.  Ještě bych zmínila, že je dobré vědět, jak nakladatelství vůbec oslovit, aby dílo nebylo hned odmítnuto.

Vím o tobě, že si píšeš deník. Zajímá mě ale, jakou formou si do něj zaznamenáváš. Co do deníku zapisuješ a jak často?
Já nejsem rutinní typ, moc mne svazuje a tak po deníku sáhnu kdykoliv se mi chce. Někdy je to denně, jindy na něj i dva týdny nesáhnu. Deník je mi přítelem, kterému se ráda svěřuji, když mne něco těší či trápí, píšu do něj básně, své plány, postřehy. Není to jednotné. 

Můj osobní deník je pro mne přítelem i terapeutem zároveň.

Co ti deník přináší do života a kde čerpáš inspiraci k jeho psaní?
Já osobně svůj osobní deník a mou tvůrčí tvorbu odděluji, ale možná mi časem bude inspirací k mé tvorbě. Můj osobní deník je pro mne přítelem i terapeutem zároveň. 

Jakým způsobem by podle tebe mohl být pro ty, co se zabývají i psaním i z tvůrčího hlediska, nápomocný?
Úplně ze všeho je nejdříve dobré s psaním začít, nastavit se na to, že jsem spisovatel, že prostě píšu. Jakmile píšeš delší dobu, automaticky se zlepší i tvé vyjadřování, struktura textu. Protože když uvidíš, jak píšeš, budeš to chtít napsat zajímavěji. V hlavě to vypadá jinak, než když své myšlenky hodíš na papír. A i sebeskvělejší příběh zabiješ tím, když jej vyprávíš celý ve stylu „Já jsem…“

Využíváš deník i jako pomocníka ve tvém podnikání? Třeba pro urovnání myšlenek a tvorbu plánů, myšlenkových map a sepsání cílů?
Ano, využívám. Mám speciální podnikatelský deník pro zapisování nápadů pro své podnikání, příspěvky na sítě apod. Momentálně si tam právě rozpracovávám chystané produkty a projekty.

Čím se kromě betačtení a pomáháním s psaním zabýváš? Co tvá práce obnáší, respektive, co dalšího ve svém portfoliu nabízíš?
Nabízím také psaní blogových článků a psaní do časopisů, určitě bych dokázala také napsat knihu tzv. ghostwriting. Také se zabývám se psaním souvisejícími korekturami textů a recenzemi knih. 

Psaní není závod, mělo by vás to hlavně bavit a rozhodně si musíte najít svou vlastní cestu.

Loni v zimě jsem si vyzkoušela tvůj adventní spisovatelský kalendář a velmi mě to inspirovalo k psaní. Co dalšího plánuješ a na co se můžeme těšit?
Plánů je hodně, já jsem bohužel ten typ, co má spoustu vizí, ale zhmotnit je mu chvíli trvá. Holt mi vládne element vzduchu a potřebuji se uzemnit. Od loňského roku mi leží v šuplíku nápad na seriál  JAK SE DĚLÁ KNIHA, hodlám zrevidovat tebou zmíněný adventní kalendář a přidat verzi pro děti. Pracuji také na kurzu s pracovním názvem NAKOPNI SVÉ PSANÍ a mám v hlavě ještě VIRTUÁLNÍ SPISOVATELSKOU DÍLNU pro spisovatele, kteří nechtějí být na své psaní sami a chtějí v něm vytrvat. A další poznámky a nápady v mém podnikatelském deníčku

Jaké jedno poselství, dobře míněnou radu nebo inspiraci bych chtěla vzkázat našim čtenářkám?
Psaní není závod, mělo by vás to hlavně bavit a rozhodně si musíte najít svou vlastní cestu. Jaký je ten Váš důvod, proč píšete, či chcete psát?  Já osobně moc ráda sdílím různé rady a tipy a inspiraci na svém blogu a ve skupině, ale netvrdím, že jedna cesta je lepší než druhá, nebo že existuje jen jedna jediná. Každý autor si i přes všechnu inspiraci musí vyšlapat tu svou. 

Pro ženy mám jiný náhled na psaní a to psaní podle jejich cyklu. Zdá se mi, že spisovatelský svět jede hodně na vlně mužské energie, přitom my ženy jsme ze své podstaty cyklické. Pokud Vám tedy nejde psát každý den po určitý čas, nemusíte být ještě rozbité. V rámci cyklu se měníme a každé období má své dary a své stíny a jdou nám lehce jiné aktivity. Více jsem napsala v jednom svém článku a čím dál tím více mluvím o tomto tématu také na svých sociálních sítích.

Markéta Zaoralová (1993) alias Literární parťačka je velký snílek, odvěká milovnice příběhů, hlavně fantasy, a kromě toho také velká podporovatelka lidí na jejich cestě. Protože miluje příběhy a knihy, tak si zvolila podporu spisovatelů na jejich cestě za napsanou knihou. Protože nejvíce miluje, když může vidět lidi kolem sebe růst. A samozřejmě také čtení. Spojit se s ní můžete na Facebooku, ve skupině Kreativní písárna nebo na Instagramu a Threads. Určitě se také podívejte na Markétin web.

A pokud tě zaujalo psaní deníku, zvu tě do projektu Deníkování, kde se dozvíš o journalingu více. Získáš představu o tom, co metoda psaní deníku journaling obnáší, naučíš se různá cvičení a můžeš si stáhnout pracovní listy. Přidej se do mé skupiny „Pojď si psát deník“, na fan page Deníkování. A určitě si stáhni 30 sebeláskových deníkových otázek ZDARMA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílet:

Další články