Groove dance, svoboda nejen v tanci a psaní deníku: Rozhovor s Jaroslavou Divišovou

Jaroslava Divišová rozhovor o tanci a psani deniku groove dance denikovani

Otevři dveře k světu, kde tanec není jen uměním, ale mostem k hlubšímu poznání sebe sama. Zajímá tě, jak může tanec oživit tvůj vnitřní svět a jak se dá skloubit s psaním deníku? Možná si myslíš, že to není možné, ale dovol mi ukázat ti, že se mýlíš. V rozhovoru s Jaroslavou Divišovou, inspirující lektorkou groove dance, ti odhalím, jak může tanec přinést svobodu, radost a cestu k seberealizaci. Jaroslava se v něm také podělí o svou cestu k tanci, který proměnil nejen její tělo, ale především duši, a stane se tvým průvodcem na cestě k sebepoznání a sebelásce. Objasníme společně, jak tanec a deník mohou vytvářet harmonický vztah, podporující tvůj osobní rozvoj. Jaroslava nám také prozradí, jak tanec propojuje s prací na sobě a jak tento přístup může obohatit i tvůj život. Chceš se dozvědět více? Přečti si celý rozhovor a nech se inspirovat tímto osobním příběhem s hledání nové cesty a poznání sebe sama.

groove dance denikovani denik

Jsem nadšená, že spolu můžeme dělat rozhovor Jaru, protože tvoje energie a optimismus jsou neuvěřitelně nakažlivé. A to všichni potřebujeme. A když k tomu přidám i groove dance, kterému se věnuješ, tak je to kombinace k nezaplacení. Přiblížíš prosím i čtenářům Deníkování co to ten groove dance vlastně je?
Moc ráda, Leni, protože je to tak dokonalá, easy, boží a komplexní záležitost, že moc ráda šířím její koncept. Groove dance je prožitkový tanec. Je to tanec, který dokáže zatančit úplně každý a to skutečně bez rozdílu dosavadní taneční průpravy, jeho fyzické kondice nebo dokonce bez ohledu na jeho věk, velikost oblečení nebo případné zdravotní omezení. Každý jej tančí s ohledem na svou chuť, dle svých možností a všichni během groove dance ví, že tanec nejde srovnávat, hodnotit nebo kritizovat. Každý totiž tančí ve své jedinečnosti a originalitě! K tomu je důležité napojení na sebe, stejně tak jako poznání svého těla a schopnosti se v něm svobodně pohybovat. To celé groove dance nabízí. Používají se v něm extra jednoduché pohyby, které si každý ladí podle svého v bezpečném prostředí, kde ví, že si může dovolit tančit naprosto podle svých představ.

groove dance denikovani denik 00

Kdy ses s tímto druhem tance setkala a kdy ses rozhodla mu naplno věnovat, neboli kdy jsi mu celým srdcem propadla?
Groove dance jsem poprvé zahlédla coby jedno motivační video od Misty Tripoli, což je zakladatelka této taneční metody s nádherným přesahem.  Bylo to v roce 2018 a to videjko mělo jen něco kolem jedné minuty. A já jsem tomuto tanci celým svým srdcem, jak hezky zmiňuješ, propadla od zhruba třetí vteřiny toho videa.

Čím tě groove dance tak ohromil a kde ses jej učila?
Zaujal mě tím, že díky němu dokáže tančit vážně naprosto každý. Takže i já, ta co tanec vždycky obdivovala, ale děsně se styděla a upřímně ani moc nevěděla, jak své tělo v tanci rozhýbat. A hned v závěsu za tím jsem byla ohromena tím, jak obrovský přesah do každodenního života groove dance má. Výcvik i facilitátorské zkoušky jsem skládala v Groove academy, kde právě Misty Tripoli a její tým tyto výcviky nabízí. To bylo během roku 2019 a 2020.

groove dance denikovani denik 00
Netroufala jsem si svobodně se pohybovat, až na pár výjimečných okamžiků, kdy mi dostatečné množství alkoholu v krvi uvolnilo zábrany

Tancuješ ale skoro celý život, jaký je tvůj vztah s tancem? Co pro tebe tanec znamená? A jak tě ovlivňoval během tvého života?
Celý život tanec obdivuji, pozoruji tanečníky a tanečnice a v mých představách tančím jistě naprosto celý můj život, to je pravda. Ale paradoxně jsem právě naopak nikdy moc netančila. Netroufala jsem si svobodně se pohybovat, až na pár výjimečných okamžiků, kdy mi dostatečné množství alkoholu v krvi uvolnilo zábrany. Ale že by to byl prožitkový tanec, bych netvrdila. Tu a tam jsem zkusila třeba nějaké cvičení na hudbu, ale ty sestavy na mě byly vždy nějak zvláštně složité, rozptylovaly mě rychlé změny pohybu a zásadně jsem šla vždy doprava tam, kde se mělo jít doleva. Takže jsem akorát rušila ostatní a samu sebe pak trestala slovy o své neschopnosti.

To co dělám celý život je propojování se s hudbou. Hudba se mnou byla vždy a všude. Silné prožitky s ní jsem si dokázala užívat klidně vsedě, nehnutě. Hudbu jsem vždy vnímala jako něco s obrovskou silou a dodnes smekám před lidmi, co hudbu tvoří.  Je v ní neuvěřitelná síla.  Jsou to také emoce a něco co nás podle mě přesahuje.  A teď je to díky groove dance celé ještě povýšené o to, kdy se s hudbou spojím v pohybu, kdy se s ní propojím v jedno a protančím si jí. Je to medicína a lék na vše!

groove dance denikovani denik 00

Od kdy se tedy tomuto tanci věnuješ a kdy přišlo to rozhodnutí začít jej učit i ostatní? Po domácku se groove dance věnuji již od roku 2018, kdy jsem si tančila doma a objevila jej. A rozhodnutí jej šířit dál, bylo v začátcích hlavně z toho důvodu, že jsem chtěla tančit ve větší partě lidí a zažívat tu energii, kde je společný prožitek zkrátka společný. Tak se efekt násobí.

Groove dance není v česku tak obvyklý, s jakými otázkami se ve spojení s ním nejvíce setkáváš nebo ses setkávala?
Jsou to asi tyto dvě otázky: „Co když nebudu moct se svojí fyzičkou?“ a „Co když se fakt nedokážu uvolnit a budu tam stát jak trubka neschopna pohybu?“ Obě se nejlépe samy zodpoví tím, že jde člověk prostě do akce, hecne se a důvěřuje tomu, že vše co říkám, se tam skutečně děje.

groove dance denikovani denik 00
Důležité je držení prostoru, kde nikdo nikoho nehodnotí, nesoudí, nekritizuje

Přiblížíš mi, jak taková lekce groove dance v tvém podání vypadá a na co by se ženy, které by to chtěly zkusit, měly připravit?
Ráda. V úvodním kruhu, kde se propojíme ve skupině, připomenu důležité body. Například o tom, ať pustíme z hlavy to, jak náš tanec bude vypadat a ať řešíme jen to, jestli je nám v pohybu dobře. Důležité je držení prostoru, kde nikdo nikoho nehodnotí, nesoudí, nekritizuje a to je podstata té úvodní části. Takové hezké dosednutí do energie groove dance, což je zkrátka bezpečný prostor.

Pak následuje procházka prostorem, aby člověk navnímal místo, technicky i energeticky.  Pokračujeme protažením a uvolněním našich těl, aby si každý možná po celodenním shonu uvědomil, jak moc je třeba unavený, v jaké fázi cyklu, pokud je to žena, je a co ho třeba dnes pobolívá. A to z důvodu, aby věděl, kolik energie chce do svého tance aktuálně dát.

Mám ten úvod moc ráda. Je to takový rychlý hovor s mým tělem a domluvení se, jak na to dneska půjdeme.  A pak už pouštím písně. Pomalé, protahovací a jemné. Pak malinko přidáme do funky a crazy zábavných songů, malinko zrychlíme do kardia. Kdo ovšem chce, i tyhle písně si může zatančit s minimálním výdejem energie a stále bude s námi v rytmu. Pak se přehoupneme  latinských rytmů a ženské energie a začneme zase postupně zpomalovat. Při tom používám písně niterné, jemné a osobní. Na závěr patří relaxace pro vybalancování fyzické aktivity, uvolnění našich těl a důležitý čas pro integraci všech prožitků z tance.

groove dance denikovani denik 00

Vím o tobě Jaru, že sis dlouhou dobu psala také deník. Jakým způsobem sis vedla zápisky a co pro tebe deník znamená?
Deník jsem si začala pravidelně psát s narozením mé první dcerky, což už je před jedenácti lety. Psala jsem si, co jsme ten den dělaly. Brala jsem to asi spíš jako takový náš zápisník, deník na vzpomínání. Aby k těm všem milionům fotek, které jsem tou dobou dělala, byl i zápis v psané podobě. Coby používání deníku jako cestu k seberozvoji to tehdy úplně nesloužilo. Miluji ty zápisky. Nazvala jsem si je pro sebe jako Deník princezny.  Když se pak narodila druhá dcerka, začaly tyhle zápisníky sloužit jako rodinná kronika.  Ale už přibližně dva roky v téhle podobě nepíši. Nějak mi přestal zbývat čas a zřejmě tu nejdůležitější misi u nás doma splnily ty roky předtím.

A teď máš nějaký deník pro sebe?
Dneska to mám tak, že si už skutečně píši s přesahem, zapaluji večer svíčky, ladím se na záměr a píši pro mě důležité mantry. Slovní spojení nebo věty, které pro mě mají funkci energetické kotvy a které si zaznamenávám třeba na kartonová kolečka a zavěšuji do prostoru.  Nebo si takto vyplním rám obrazu. Z některých situací se vypíši na papír a třeba spálím na ohni s prosbou o jejich odevzdání zpět, jindy zápisky vhodím do ohně s přáním v jejich zhmotnění. Takže nyní je to více seberozvojové psaní. Není to ale úplně klasicky do deníkové podoby.

Člověk neřeší, nekalkuluje a nerozporuje své pocity. Je napojen na sebe a pak chodí nádherné zprávy z nitra.

Když jsem jednou tančila podle tvého videa, neměla jsem vůbec dobrou náladu. Tvá energie a hlavně pojetí tance mě naplno vtáhli a já se po dvou písních cítila jako znovuzrozená. Úplně si to pamatuji. Pak jsem si sedla k deníku a pustila se do psaní. Byl to pro mě silný zážitek. Stalo se ti někdy něco podobného?
Ano! V tanci se člověk nádherně přepíná z hlavy do těla a to znamená, že se skutečně cítí, vnímá, slyší. Mysl je vypnutá a tak není žádná minulost, žádná budoucnost, jen tady a teď! Člověk neřeší, nekalkuluje a nerozporuje své pocity. Je napojen na sebe a pak chodí nádherné zprávy z nitra. Mám to tak také. A někdy mi stačí se v nich zůstat stát, hýbat se nebo tančit, ale jinde jsou to tak důležité zprávy, že je taky toužím zachytit do hmoty a nechat je ještě rozehrát na papíře.

Jak vnímáš tedy spojení deníku a groove dance? Za mě je tam určitě velká propojenost a doporučuji to minimálně zkusit, před psaním deníku se uvolnit tancem a pak čekat, co přijde.

groove dance denikovani denik 00
Můžeme nechat v těle během tance projít veškeré uložené prožitky a nechat je tak odejít.

V tvém podání je tento styl tance i velmi propojený s psychikou. Ukazuješ ženám jak být spokojené se sebou samotnou, uvolnit se a i projevovat si sebelásku tancem. Co vše dalšího vnímáš, že je v tanci ukryto pro ženy, co se necítí samy sebou?
Obrovská svoboda! Být v jakékoliv své roli svá, autentická. To je totiž obrovské uvolnění. Nemuset se srovnávat s ostatními a vědět, že tak jak to mám já, je skvělé. Je to mé a já jsem taková a takto vychovávám své děti, například. Takto jim vařím, takhle s nimi trávím volný čas. Tohle je pro mě ideální způsob jak trávit dovolenou, jak tvořit, v čem podnikat a podobně. Jsme často v pasti toho, že vidíme, jak to mají druzí a tím pak zpochybňujeme své konání. Ať už tohle vzniklo kdekoliv, ve školce, škole nebo jinde, nedělá to dobrotu. Tohle zamilování si své originality a následného svobodnějšího žití právě nejdřív trénujeme a do svých těl ukládáme skrze pohyb a tanec. Poté je to už jen krůček k tomu takhle fungovat v každé oblasti našeho života. Tím přichází veliká úleva, radost a svoboda.

Jakými způsoby se podle tebe může groove dance podílet na osobním růstu a sebepoznání?
Podle mě tanec spojuje sebelásku a terapii. Díky groove dance můžeme vnímat naplno své tělo, poznávat ho v pohybu a zohledňovat v tanci jeho možnosti. Můžeme nechat v těle během tance projít veškeré uložené prožitky a nechat je tak odejít. V tomto případě je to jako vědomí propojených nádob, kdy práce s naším tělem ovlivňuje to, jak se cítíme a naopak. V pomalých niterných písních se ze všeho můžeme vyplakat, obejmout se v nich a opečovat smutky. V happy písních naopak dosytit své tělo radostí, nabít se pozitivní energií a uložit si  jí do svého těla jako nový standard. Pak v ženských tónech a písních si navnímat svou ženskou energii, zdravé sebevědomí. A třeba v rychlých energických písních popracovat s uloženým vztekem, zradou, pocity.

groove dance denikovani denik 00

Máš nějaké doporučení jak pracovat s tancem a deníkem? Jak je lépe propojit?
Záleží určitě na každém, jak to má.  Ale mě přijde hezké si zatančit písně různorodých energií, aby se člověk dostal ke všem možných emocím a nahlédnul na to, jak to v nich aktuálně má. Po tanci pak nechat všechny pocity celé dosednout v krátké relaxaci a po celou dobu nic nehodnotit a nedělat z nich žádné závěry. A pak si jen sednout a třeba se jen znovu propojit a vzpomenout na jednotlivé písně, za zavřeným očima se vrátit do toho prožitku a psát si. Buď nechat slova plynout na papír nebo si dát otázky:

Jak jsem se v této energii cítila?

Jaký pohyb mi byl příjemný a jaký méně?

Proč si myslím, že tomu tak bylo?

Pro někoho může být například nepříjemné zeširoka otevřít paže a svůj hrudník, protože se pak cítí tak nějak málo zahalený. Je to pozice otevřeného srdce a kdo třeba zažil nějaké zklamání, může se v tomto pohybu cítit v nebezpečí. Pokud by mu třeba na mysl začaly přicházet prožitky, ve kterých toto cítil, je pak dobré, zvědomit si, že to bylo v minulosti a teď je to jinak.  Díky tanci a opakování tohoto pohybu se tělo i mysl může uklidnit a ubezpečit v tom, že je v pořádku se znovu otevírat. Čím častěji toto dáme tělu okusit, tím dříve se přepíše starý vzorec a my se budeme cítit lépe a budeme si i více důvěřovat.

Podobné to může být s ženskými pohyby, kdy třeba mnohem více používáme naše boky, kdy se vlníme a naše tělo má třeba uložen prožitek, kdy nám někdo ve fázi dospívání, řekl: „Zas se tak moc nepředváděj, nikdo na tebe není zvědavej a podívej se na to tvý velký břicho!“ Po takovém zážitku možná následovalo stažení a potlačování naší ženské energii, která je pro naší tvorbu a celé prožívání našeho života důležitá.

groove dance denikovani denik 00

Vím, že jsi momentálně neuvěřitelně aktivní. Kromě tvých pravidelných lekcí, je možné vstoupit i do tvého onlinového kurzu nebo být součástí tvé facebookové skupiny. Kam nás pozveš a kde se s tebou všude můžeme vidět nebo propojit?
Momentálně tvořím projekt Svoboda nejenom v tanci, což je i název mého webu, online kurzu i uzavřené facebookové skupinky. Aby se to nepopletlo. Srdečně všechny zvu zejména na můj web, kde je více rozepsáno o metodě groove dance a rozpis živých lekcí, které vedu pravidelně na jihu Čech ve Strakonicích, Blatné a nově i v Praze. Ve skupince zase hezky pracuji díky ukázkovým písním ale i sdílením s naším mindsetem. Skupinka je úžasná, je tam hezká energie. A pro ty, co chtějí komplexní průpravu, tak nabízím třítýdenní online kurz, kde se zabývám pohybem, tancem i mindsetem.

Co nového plánuješ? Prozradíš mi alespoň něco, na co se ve tvém podání můžeme těšit?
Z živých akcí mě třeba čeká první víkendový pobyt 17.5-19.5. v Bohulibech u Prahy. Na to se moc těšíme s Evou Šperkovou, se kterou pobyt pořádáme. Bude to víkend plný tance, pohybu, hudby, ženského sdílení v malé skupince žen. Evička pracuje s jemnými technikami na propojování se s naším středem a celé to umocní kouzelná nádherná příroda a prostor, ve kterém pobyt proběhne.

Z online světa mám v hlavě myšlenku, nebo vizi klubu. Prostoru, který díky živým lekcí tvořím už čtvrtým rokem a který si moc přeju překlopit do onlinu. Měl by to být takový prostor, kam si přijdeš každý den a budeš vědět, že jsi ve svém kmenu lidí, kteří to mají stejně. Nikdo nikoho nehodnotí, respektujeme se a ctíme naši originalitu, což je nádherně podpůrné prostředí. Plánuji tam taneční lekce na každý den, pravidelné výzvy, abychom šly do akce se společným záměrem. V podstatě taková videoknihovna, kde si budeš vybírat dle chuti. Ráda bych tam zařadila videa s tipy a triky na to, jak se v tanci uvolňovat a samozřejmě i videa, kde budeme společně relaxovat, vizualizovat a nahlížet na témata, které groove dance v tom svém přesahu otevírá.

Na toto se obrovsky těším a ráda bych před létem spustila předprodej.  Klub bych ráda vedla formou měsíčního členství. Na toto ještě nemám kde zvát, je to zatím jen v mé hlavě a pomalu začínám dávat do hmoty.

Jaké poselství nebo radu zanecháš pro čtenářky Deníkování? Tanec je tu odpradávna.  Je to medicína, která byla dle mého myšlena coby komplexní terapie pro naše těla. Tanec je tu i pro tebe. Nemusíš si už mylně myslet, že jeho obrovské dary nemůžeš využívat, protože tančit neumíš. To díky groove dance může totiž každý, stejně jako ty. A tak pokud tě tanec a groove dance láká, bude mi nesmírnou ctí se s tebou potkávat a jít tuto cestu ke svobodě nejenom v tanci, ať už naživo nebo v online světě.

Jaroslava Divišová je certifikovaná lektorka groove dance. Svou vášeň našla v roce a od absolvování facilitátorského výcviku v říjnu 2020 vede živé lekce ve Strakonicích a Blatné. Své hodiny staví na principu bezpečného prostoru, aby každý mohl prozkoumat svobodu, radost a seberealizaci, které groove dance přináší. Je také zakladatelka projektu Svoboda nejenom v tanci, kde propojuje osobní rozvoj a vášeň pro tanec. Více informací o tom co dělá, o aktuálních akcích a groove dance najdeš v její facebookové skupině Svoboda nejen v tanci, která spojuje všechny, kteří tanec milují a věnují se mu. Její práce i osobní život jsou zasvěceny budování světa plného respektu a autenticity.

A pokud tě zaujalo psaní deníku, zvu tě do projektu Deníkování, kde se dozvíš o journalingu více. Získáš představu o tom, co metoda psaní deníku journaling obnáší, naučíš se různá cvičení a můžeš si stáhnout pracovní listy. Přidej se do mé skupiny „Pojď si psát deník“, na fan page Deníkování. A určitě si stáhni 30 sebeláskových deníkových otázek ZDARMA.

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílet:

Další články