Martina Šimůnková: rozhovor o síle deníku při práci s podvědomím a smíření se ztrátou

Překonávat naše vnitřní bloky, ztráty a těžké chvíle pro nás může být obtížné. Deník vám v tom může být velkou oporou. Psaní může pomoci najít smysl i v těch nejtěžších okamžicích. Věděli jste, že jej lze využít i pro důstojné rozloučení s někým, kdo už tu není? V rozhovoru s koučkou a terapeutkou Martinou Šimůnkovou se dozvíte, jak propojuje psaní deníku s podvědomou prací a šamanskými technikami, aby svým klientům pomohla na jejich cestě k uzdravení a seberozvoji. Martina přináší nejen příběhy o síle deníku, ale i praktické tipy pro váš vlastní osobní rozvoj.

Martino, mám radost, že tě mohu vyzpovídat, protože máš opravdu bohaté portfolio toho, co děláš. Začala bych s tím, co tě přivedlo k IKIGAI koučinku a terapiím?

Prvotním impulsem pro mě byla touha dělat něco smysluplného. Jako mnoho žen jsem hledala, kde jsou mé dary a kde bych mohla najít své místo. Pomáhat lidem s nadhledem na jejich problémy nebo jim vykládat karty mi šlo tak nějak přirozeně. Když se objevila možnost absolvovat MastermindMindArtConceptu od manželů Pavelkovových, neváhala jsem – tento program pomáhá lidem objevovat jejich potenciál a tvořivost a pracovat s nimi vědomě. Ikigai přišel až později, protože mě čím dál více bavilo zaměřovat se na budoucnost a pomáhat lidem koukat vpřed, než se stále vracet do minulosti.

Propojení kvantového pole a šamanských technik

Jakým způsobem ve své práci propojuješ kvantové pole a šamanské techniky s osobním rozvojem klientů?

Já si v první řadě myslím, že oni v podstatě žádné techniky neexistují. Všechno je to spíše práce se čtyřmi základními pilíři.Emoce, mysl, tělo, duch nebo duše.Já pak jednoduše používám to, co se pro daného klienta hodí a co s ním ladí.

Jak konkrétně pracuješ s podvědomými bloky a vnitřními příběhy lidí?

Každý člověk přemýšlí v příbězích a jejich symbolika je pak odrazem jeho nitra. S klienty hledáme v jejich příbězích konkrétní DNA. Každý náš životní příběh, každé rozhodnutí a podvědomí blok má konkrétní kořen, s kterým se dá pracovat.

Psaní dopisů do nebe: deník jako nástroj pro rozloučení

Hraje podle tebe nějakou roli psaní deníku při práci s klienty, zvláště pokud se jedná o zpracování ztráty blízké osoby?

Deník je rozhodně velmi prospěšný pomocník při zvládání emocí, a ztráta blízkého člověka je jednou z nejnáročnějších situací, které můžeme zažít. V procesu ‚Opravdového rozloučení‘ využíváme deník často ve formě psaní dopisů do nebe, určených našim zemřelým blízkým. V posledním sezení se pak zaměřuji na tvorbu individuálního rituálu rozloučení, a právě deníkový zápis adresovaný přímo osobě, která odešla, je nejčastější technikou, kterou klienti volí.

Jak by mohl podle tebe deník pomáhat při procesu „opravdového rozloučení“ ?

Jedna z věcí, která nás při ztrátě blízkého často trápí, je pocit, že jsme nestihli říci všechno, co jsme chtěli. Deník v tomto ohledu představuje ideální způsob, jak ze sebe dostat to, co potřebujeme vyslovit. Umožňuje říci nevyslovené, zpracovat vlastní pocity a najít v celé situaci smíření.“

Deník jako tichý průvodce na cestě k sebepoznání

Jak může psaní deníku pomoci při hledání vlastního IKIGAI a objevení hlubokých vnitřních příběhů?

V procesu ikigai koučinku spolu s klientem tvoříme tzv. ikibook – deník celého procesu. Do něj zaznamenávám zápisy ze sezení, hlavní body, klíčové momenty a otázky, které klienta vedou k zamyšlení nad daným tématem. Journaling je tedy nedílnou součástí celého hledání ikigai. Protože ikigai je o nalezení hluboké podstaty našeho fungování a vyžaduje čas, je skvělé mít vše zaznamenáno na papíře. Klient se k zápisům může kdykoli vrátit, prohlédnout si je s odstupem a najít ve slovech střípky sebe sama.

A teď něco více k tvému vztahu s deníkem. Píšeš si svůj deník?  A jaký k němu máš vztah? Používáš ho také pro své vlastní vnitřní reflexe a růst?

Já sama píšu deník nepravidelně. Používám ho hlavně na zápisy důležitých myšlenek, případně šamanských cest, nebo vizualizací. Pak jej zapojuji v okamžiku, kdy sama procházím nějakým programem, koučováním nebo terapií, protože je skvělé se k tomu tímto způsobem posléze vracet.

Mimo jiné také vytváříš vlastní vykládací karty pro klienty. Jak to pobíhá?

První vykládací karty jsem si vytvořila pro sebe, protože mi při práci v terapiích žádné nevyhovovaly, jak jsem potřebovala. Proces tvorby je postaven na základě ikigai coachingu. S klientkou hledáme její proč. Proč karty chce? Komu její karty budou prospěšné? Jaká je ona? Jaký by měl být systém používání karet?Vždycky se s každým snažím najít jeho individuální balíček karet,  protože na motivační, seberozvojové kartičky nepotřebují spolupracovat se mnou. Samotné karty si pak už klientky vytváří sami. Já nejsem grafik, ani umělec, takže já jim umím ukázat cestu, umím najít sílu slova a pomůžu jim vymyslet techniku používání karet, ale vizuální stránka už je na nich.

Jak podle tebe může psaní deníku pomoci člověku identifikovat a zpracovat podvědomé strachy nebo bloky?

Můžeme deník vnímat jako takového mlčícího terapeuta, protože k tomu, abychom si uvědomili své strachy a abychom dokázali rozpustit své bloky, často stačí je vyslovit nebo napsat. A pokud ještě máme zdroj zajímavých otázek, které nás vedou, jako tady u tebe v deníkování, tak se mnoha věcí můžeme tímto způsobem zbavit sami.

Jakým způsobem pracuješ s klienty, kteří procházejí ztrátou milované osoby?

V akutní fázi ztráty, tedy hned po smrti blízké osoby, si opravdu potřebujeme projít truchlením. Věřím, že nám může pomoci právě jen tak si psát do deníku dát tomu čas.

Pro tyto klienty nabízím jednorázové hodinové konzultace, kdy můžeme jenom mlčet. Můžeme jenom s podporou vymýšlet to nejlepší poslední rozloučení. Někdo jen potřebuje slyšet, že v tom není sám a že je naprosto v pořádku, že se cítí právě tak, jak se cítí.

Opravdové rozloučení jako služba tří konzultací, je určená pro toho, kdo už tím akutním truchlením prošel a vnímá, že se nerozloučil dostatečně, že všechno neproběhlo úplně v pořádku, ale on chce dojít k smíření se smrtí. Velmi často přichází klientky, rozloučit se i po mnoha letech.To bych chtěla zdůraznit, že na čase fakt nezáleží. Může to být klidně deset let od doby, kdy osoba zemřela, ale my stále vnímáme, že to není dořešené uvnitř nás.

Rozloučení i po letech: Síla deníku při zpracování ztráty

Jak může deník pomoci propojit vzpomínky, emoce a proces smíření při ztrátě blízké osoby?

Při dobře nadesignované mém posledním rozloučení se často používá technika vzkazy do nebe, kdy všichni hosté pohřbu posílají nějaký poslední vzkaz tomu, kdo zemřel.Jeho úkolem je dát své emoce do vzpomínek a podpořit tak celý proces smíření. Deník má rozhodně tu samou funkci, jen hlubší a propracovanější formou.

Jaké spolupráce momentálně nabízíš? Jak se s tebou mohou čtenářky propojit?

Mojí vlajkovou lodí je Opravdové rozloučení – proces tří online setkání, kde projdeme společně vlnou smíření se smrtí vaší blízké osoby.Vždy před započetím celého procesu, nabízím každému 30 minutové setkání zdarma, abychom se poznali, aby on věděl a poznal, že tahle služba je opravdu pro něj.

Jednorázové konzultace na 60 minut nabízím v několika formách, ať už je to konzultace k pohřbu a truchlení, nebo třeba terapeuticko-koučovací setkání s výkladem karet.

Co plánuješ dalšího? Na co se můžeme těšit?

Kromě rozloučení s lidmi se plánuji věnovat i rozloučení s našimi domácími mazlíčky. To je totiž pro některé z nás také velmi bolestné a potřebné téma.

Co bys nakonec chtěla vzkázat čtenářkám deníkování? Jaké je tvé dnešní poselství?

Nenechávej práci s tématem smrti až na ten okamžik, kdy opravdu někdo odejde.

Dárek pro čtenářky:

Pracovní listy Smíření se s vlastní smrtelností ZDARMA ke stažení.

Martina Šimůnková (1981*) je koučka, terapeutka a průvodkyně osobního rozvoje, která pracuje s kvantovým polem, koučováním, vizualizacemi a šamanskými technikami. Svým klientům pomáhá na cestě k nalezení jejich opravdového já, odstraňování podvědomých bloků a řešení emocionálních problémů. Nabízí unikátní službu „Opravdové rozloučení“, která zahrnuje tři konzultace zaměřené na proces smíření se smrtí blízké osoby. Dále se věnuje tvorbě vlastních vykládacích karet pro klienty a poskytuje terapeutické konzultace přizpůsobené jejich individuálním potřebám. Více o Martině najdete na jejím webu, Facebookové skupině a dalších sociálních sítích.

Pokud tě zaujalo psaní deníku, zvu tě do projektu Deníkování, kde se dozvíš o journalingu více. Získáš představu o tom, co metoda psaní deníku journaling obnáší, naučíš se různá cvičení a získáš pracovní listy. Přidej se do mé skupiny „Pojď si psát deník“, na fan page Deníkování nebo si rovnou vyzkoušej psaní pomocí již připravených workbooků, které stačí vytisknout a rovnou začít psát. Momentálně je k dispozici sebeláskový workbook Sebeláska – Otevři se lásce sobě, díky němuž zjistíš co potřebuješ, jak si to dopřát a jak o sebe lépe pečovat. Pokud chceš raději začít na pohodu, doporučuji ti novinku workbook Letní deníkování, který promění tvůj pohled na sebe samu a zrelaxuje tě na dovolené. A určitě si stáhni 30 sebeláskových deníkových otázek ZDARMA nebo další novinku e-book Základy journalingu ZDARMA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílet:

Další články