Jak si z psaní deníku udělat osobní rituál a obohatit tak svůj každodenní život

nahledova_obrazek_ritualy_psani_deniku

Stává se ti často, že na sebe nemáš v tomto hektickém světě dostatek času a zapomínáš na své potřeby? Vnímáš, že už se ani nedokážeš pořádně uvolnit a prožít pořádně a s chutí přítomný okamžik?  Každá z nás má v duši něco, co ji naplňuje a dodává sílu. Rituály mohou být tím kouzelným prvkem, který ti pomůže zase navnímat tady a teď, samu sebe, co cítíš, co potřebuješ a po čem toužíš.  V tomto článku ti ukážu, jak můžeš psaní deníku proměnit ve svůj malý rituál, který ti odhalí moudrost skrytou v tobě a zároveň opět probudí tvou radost a uvolnění. Všechny odpovědi už jsou v tvé mysli. Journaling ti je pomůže objevit a uchopit. A rituál tomuto poznávání dodá vášeň a jiskru. Chceš si takové psaní vyzkoušet?

Rituály

Rituály se rodí ze zvláštního spojení našich emocí, hodnot a životních událostí. Journaling, neboli psaní deníku, je nádherným nástrojem, který ti může pomoci objevovat a formovat tvé rituály. Když si píšeš do deníku, zaznamenáváš nejen své myšlenky a pocity, ale také si uvědomuješ, co tě skutečně naplňuje a co je důležité. Skrze journaling můžeš vnímat, co ti přináší radost a klid. Psaní deníku ti pomáhá soustředit se a zjišťovat, co ti naopak energii bere. Tato poznání tě mohou vést k vytvoření rituálů, které ti poskytnou pocit stability, propojení s tvými hodnotami a podpoří tvůj osobní růst. Vyzkoušej si se mnou možnosti, jak psát deník s větším prožitkem a vytvoř si svůj osobní rituál.

Co jsou rituály a co ti přinášejí?

Nejdříve se ale společně podíváme na to, co to rituály vlastně jsou. Rituály jsou opakující se ceremonie, nebo aktivity, které tě spojují se svými vnitřními hodnotami a přinášejí pocit sounáležitosti, stability a kontroly nad životem. Pomáhají najít klid a soustředit se na to, co je pro tebe skutečně důležité. Pravidelné provádění rituálů ti může přinést mnoho benefitů, jako je snížení stresu, zlepšení duševního a fyzického zdraví a posílení tvého vnitřního sebevědomí. Možná už ve svém životě nějaké rituály provozuješ. Možná je to pravidelné pití kávy a chvíle klidu po obědě, nebo chvilkové zastavení se na vyhlídce, když jdeš okolo ní do práce a i když spěcháš, nemůžeš jej vynechat. Jaké jsou tvé rituály běžného dne? Popřemýšlej a možná budeš překvapená, jak často je využíváš, a ani o tom nevíš.

Journaling – psaní deníku jako rituál

Psaní deníku, neboli journaling, může být jedním z nejúčinnějších rituálů, který ti umožní hlouběji se propojit se svými myšlenkami, pocity a sny. Je prostředkem, jak sama sobě naslouchat, vyjadřovat své emoce a objevovat nové perspektivy. A velkým benefitem je, že psaní deníku tě skoro nic nestojí. Stačí mít jen pero nebo tužku a papír, v lepším případě osobní deník. A můžeš začít psát. Stačí chvilku každé ráno, nebo večer. Udělat si čas na sebe a své myšlenky. Pokud to budeš dělat každý den, pomalu se ze psaní stane rituál, ke kterému se budeš ráda vracet. Psaní tě bude naplňovat a pomůže ti v tvém osobním rozvoji.

Rituální psaní o úplňku a novoluní

Krásnou variantou rituálu ve spojení s deníkem je i psaní při různých fází měsíce.

Můžeš využít energii novoluní a úplňku. Pravidelné psaní v těchto dnech může být tvůj pravidelný rituál, kdy se budeš věnovat sobě a svému psaní. Novoluní symbolizuje začátek nového cyklu a je ideálním časem pro nové začátky a plánování budoucnosti. Úplněk naopak přináší osvícení a jeho energie pomáhá nahlédnout do tvého nitra a získat hlubší vhled do pocitů a potřeb.

Journaling o novoluní

Novoluní symbolizuje start nového měsíce v lunárním cyklu a může být vnímáno jako symbolický čas pro nové začátky, pročištění a setkání s vlastní vnitřním já. Právě v této době můžeš cítit větší touhu učinit změny ve svém životě, reflektovat minulost a přemýšlet o své budoucnosti. Můžeš také zvážit, co chceš ve svém životě opustit, a co naopak přijmout.

Novoluní ti může pomoci ujasnit si tvé priority a poskytnout ti prostor pro introspekci a sebereflexi. Další výhodou praxe journalingu při novoluní je, že se můžeš cítit více propojena s cykly přírody a posilovat tak své vlastní energetické pole. V této době se můžeš cítit více citlivě a intuitivní, což může být pro journaling velmi užitečné.

Journaling o úplňku

Journaling při úplňku může být velmi přínosným rituálem pro projevení tvých myšlenek a emocí. Je vhodný také pro získání většího porozumění k sobě samé. Úplněk je spojen s mnoha symbolickými významy a přináší intenzivní energii. Mezi vhodná témata pro psaní patří emoce a nálada, cíle a sny, transformace a uvolnění, nebo síla a inspirace. V tuto chvíli je skvělou praxí využívání journaling prompts, neboli deníkových otázek. Tady si můžeš stáhnout inspiraci.

Dalším nápadem, jak obřadně využít journaling, je i oslava tvých narozenin. Každoročně můžeš psát, co jsi za rok stihla, kam ses posunula, co necháváš v minulosti a jaké máš další plány. Nebo si napsat dopis sama sobě. Vnitřně tím oslavíš svůj předešlý rok a svůj posun. To samé lze dělat i při oslavách příchodu nového roku. V podstatě každý den je vhodný pro rituál. Záleží, co si vybereš.

Proč ženy vyhledávají rituály?

Rituály jsou v životě ženy přínosné z několika důvodů. Za prvé, pomáhají nám vytvořit strukturu a řád v každodenním životě. Pravidelně opakované rituály dávají pocit stability a bezpečí, což ženám umožňuje lépe se soustředit na své cíle a snáze zvládat stresové situace.

Za druhé, rituály poskytují prostor pro sebereflexi a sebepoznání. Když si věnujeme čas na zamyšlení a uvědomění si našich pocitů, myšlenek a cílů, můžeme lépe porozumět sami sobě a lépe se naučit rozpoznávat naše potřeby a hodnoty.

Za třetí, rituály nám umožňují oslavit a připomenout si důležité události a milníky v našem životě. Oslava narozenin nebo příchodu nového roku nás může povzbudit a dodat energii do nového období.

Nech psaní deníku stát se tvým pravidelným rituálem

Psaní deníku jako rituál je nejen způsob, jak si uklidnit mysl a vyjádřit své emoce, ale také cesta k hlubšímu sebepoznání a seberealizaci. Je to tvé soukromé místo, kde můžete být sama sebou a objevovat nové stránky své osobnosti. Nech psaní deníku stát se tvým pravidelným rituálem a uvidíš, jak tě bude provázet na cestě k většímu štěstí, spokojenosti a naplnění. Celkově lze říci, že rituály ti pomáhají vytvářet hlubší a smysluplnější zážitky z života. Ať už je to psaní deníku o novoluní a úplňku, oslava narozenin nebo jiný rituál, mohou ti pomoci cítit se propojena s tvým nitrem, s okolním světem a s ostatními lidmi. Pustíš se do psaní deníku? A jakým způsobem s ním vytvoříš svůj osobní rituál?

Pokud tě psaní deníku oslovilo, přidej se do skupiny,pokud tam ještě nejsi: „Pojď si psát deník“, kde se naučíš vše potřebné a získáš inspiraci, porozumění a motivaci k psaní. Těším se na tebe.

A pokud budeš cítit, že chceš do journalingu proniknout ještě hlouběji, již brzy bude v předprodeji nový on-linový kurz:  „Cesta k hlubšímu já pomocí psaní deníku“, který bude probíhat začátkem října. Sleduj web a skupinu, aby ti nic neuniklo. Nebo se přidej do mého newsletteru, a neunikne ti žádná novinka ze světa psaní deníku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sdílet:

Další články